Saturday 2 July 2011

Rancangan P&P Tahunan Sejarah Ting3

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN TAHUNAN
SEJARAH TINGKATAN 3


Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

1

(105m)

1.   PERJUANGAN RAKYAT KE ARAH KEMERDEKAAN TANAH AIR.

1.1   Pemerintahan Jepun di negara kita.

a. Pemerintahan Jepun

i.  Kedatangan Jepun.

- Tujuan dan rancangan Jepun di Tanah Melayu

- Cara dan Strategik serangan Jepun ke atas Tanah Melayu


ii. Dasar pemerintahan Jepun.

- Pentadbiran
- Ekonomi
- Sosial

iii.  Reaksi penduduk tempatan terhadap pemerintahan Jepun


Memahami Zaman Pemerintahan Jepun di Negara Kita.

Aras 1:
·   Menyatakan sebab-sebab Jepun meluaskan kuasa.
·   Memerihalkan kedatangan Jepun
·   Menyenaraikan factor kejayaan Jepun menguasai Tanah Melayu
·   Menceritakan strategi pertahanan British.
·   Memerihalkan pentadbiran Jepun
·   Menyatakan dasar ekonomi Jepun
·   Menceritakan dasar Penjepunan
·   Menceritakan kesengsaraan hidup pada zaman Jepun
·   Menyatakan reaksi penduduk tempatan terhadap pemerintahan Jepun.

Lingkungan Kesemakmuran Bersma Asia Timur Raya

“ Asia Untuk Asia”

Strategi:

“ Dasar Penjepunan”

Taktik “ Bumi Hangus”

Pemerintahan Tentera

Taktik Gerila


Perbincangan:

Faktor dan tujuan kedatangan Jepun

Kajian Peta:

Melakar dan melabelkan peta penaklukan Jepun ke atas Tanah Melayu, Sawarak dan Sabah.

Bercerita

Kehidupan Zaman Jepun

Buku Skrap

Tokoh-tokoh tanah air yang berjuang menentang Jepun

Kebijaksanaan menyusun strategi

*   Bijak merancang strategi sebelum bertindak.

Jati Diri Bangsa

*        Memperkasakan mentel dan fizikal.





Peta

Gambar





Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

2

105m

a. Kesan pemerintahan Jepun

i.  Politik
   -           Menyemarakkan perjuangan kebangsaan

   -  Meneruskan pengalaman pentadbiran kepada penduduk tempatan

   -  Perluasan pengaruh komunis

ii. Ekonomi
   -  Kemerosotan ekonomi

iii.            Sosial
   -  Ksengsaran hidup


Aras 2:
a. Menghuraikan keberkesanan starategi Jepun dalam usaha menguasai Tanah Melayu.
b. Membandingkan corak pentadbiran Jepun di Tanah Melayu dengan di Sabah dan Sarawak.
c. Menjelaskan usaha-usaha rakyat untuk mengatasi kesengsaraan hidup pada zaman penduduk Jepun.

Aras 3:
a. Merumuskan tentang kejayaan Jepun.
b. Menjelaskan kesan pentadbiran Jepun yangmengubah corak pemikiran rakyat.
c. Menghubungkaitkan penduduk Jepun dengan kebangkitan semangat Nasionalisme.

Ekonomi Kawalan

Inflasi

Catuan Makanan

Membina Pengurusan Grafik:

Dasar Pentadbiran Jepun di Tanah Melayu, Sarawak dan Sabah.

Simulasi:

Dasar Penjepunan, Reaksi Rakyat

Temubual:

Orang Sumber yang hidup pada zaman Jepun.

Tayangan Filem:

* Leftenan Adnan
* Sarjan Hassan



Keberanian dan kecekalan mendaulatkan negara Melaysia.

Kegigihan dan kecekalan menghadapi dugaan:

*   Sentiasa berani mempertahankan negara Malsysia






Gambar













Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

3

105

1.2   Malayan Union dan Persekutuan Tanah Melayu

a. Tanah Melayu selepas kekalahan Jepun.

i.  Keganasan 14 hari

ii. Pentadbiran Tentera British (BMA)


Memahami keadaan Tanah Melayu selepas kekalahan Jepun.

Aras 1:
a. Mengumpul maklumat tentang “Keganasan 14 hari”
b. Menceritakan tentang latar belakang Bintang Tiga
c. Menyatakan tujuan pembentukan pentadbiran Tentera British (BMA)

Aeas 2:
a. Menyatakan tindakan ganas oleh Bintang Tiga.
b. Menjelaskan kejayaan Pentadbiran Tentera British (BMA) memulihkan keamanan.

Aeas 3:
a. Menjana idea tentang penguasaan Tanah Melayu oleh Bintang Tiga sebelum kedatangan semula British.


Keganasan 14 hari

Agresif / Radikal

Bintang Tiga

Pentadbiran Tentera British (BMA)

Naungan

Jajahan


Bercerita

Huru-hara yang dicetuskan oleh Bintang Tiga

Temubual:

Orang Sumber yang hidup pada masa penguasaan Bintang Tiga

Di mana bumi dipijak, di situ langit dijunjung.

*   Setiasa taat setia kepada negara

Hidup bersama dalam keamanan dan keharmonian, hormat menghormati antara satu sama lain.




Peta

Gambar

4
 &
5

210m
   
    b.   Malayan Union 1946

i.  Tujuan perubahan
ii. Ciri-ciri Malayan Union
iii.Reaksi penduduk tempatan terhadap MU

Memahami pentadbiran Malayan Union

a. Menyatakan sbab penubuhan MU
b. Mengemukakan ciri-ciri perlembagaan MU
c. Mentakrifkan konsep Jus Soli
d. Menyatakan faktor penentangan terhadap MU
d. Mengemukan cara orang Melayu menentang MU

Permulauan

Berkabung

Kempen


Perbincangan:
Tujuan penubuhan dan ciri-ciri utama MU

Kajian Dokumen:
Surat ugutan kepada sultan-sultan Melayu

Kajian Gambar:
Cara penentangan terhadap MU

Kekalkan kedaulatan negara kita.

*   Sntiasa berusaha mengekalkan kedaulatan negara Malaysia


Carta



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

6

105m
      
       i. Faktor penentangan
          -   Kedaulatan dan kuasa politik Sultan.
          -       Kewarganegaraan kepada kaum bukan Melayu.
          -   Tindakan Mac Micheal

       ii.  Cara Penentangan
          -  Peranan Individu
          -  Peranan Akhbar
          -  Sevara kolektif
             (Kongres Melayu Se-Malaya)








d. Melabelkan peta negeri-negeri di bawah Malayan Union

Aras 2:
a. Menghuraikan syarat-syarat kerakyatan Malayan Union
b. Menjelaskan maksud sultan kehilangan kuasa dalam kerajaan Malayan Union
c. Menjelaskan sebab Malayan Demokratik Union (MDU) menentang Gagasan Malayan Union.

Aras 3:
a. Meramalkan keadaan di Tanah Melayu sekiranya Malayan Union diteruskan.
b. Menjustifikasi peranan wanita semasa penentangan Malayan Union.
c. Menghubungkaitkan kegagalan pelaksanaan Malayan Union di Tanah Melayu dengan Mac Micheal

Gagasan

Kestuan

Penentangan

Jus Soli

Tunjuk Perasaan

Kongres

Berkabung

Hak Istimewa orang Melayu

Warganegara

Simulasi:
Penentangan terhadap Malayan Union

Kesanggupan berjuang untuk mempertahankan maruah bangsa
*   Sedia berkorban untuk maruah bangsa dan negara.

Kekentalan semangat juang menyatukan bangsa
*   Bersatu mempertahankan negara




d.     Penubuhan UMNO 1946

i.  Tujuan Penubuhan
ii. Perjuangan Tokoh
   (Dato’ Inn bin Jaafar, Datuk Panglima Bukit Gantang, Dato’ Hamzah Abdullah, Dato’ Nik Ahmad Kamil, Zainal Abidin b Ahmad)


Memahami perjuangan UMNO

Aras 1:
a. Menceritakan peristiwa yang membawa kepada pembentukan UMNO
b. Mengumpul maklumat tokoh-tokoh dalam jawatankuasa yang telah menggubal perlembagaan UMNO
c. Mengumpul maklumat tentang ketokohan Dato’ Onn b Jaafar

Ketuanan Melayu

Kerakyatan

Perlembagaan

Temubual:
Tokoh veteren UMNO

Menonton Dokumentari:
50 tahun perjuangan UMNO


Bersatu dalam organisasi
* Sentiasa bersatu padu dalam tindakan

Gambar tokoh

Gambar lambang UMNO

CD / Video



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


iv.Perjuangan dan perkembangan UMNO


b. Memerihalkan peranan UMNO menggagalkan gagasan Malayan Union.
c. Menyatakan perkembangan UMNO sehingga 1948

Aras 2:

a. Membincangkan usaha UMNO menyatupadukan orang Melayu
b. Menjelaskan perkembangan UMNO sslepas Malayan Union shingga 1948

Aras 3:
a. Menjana idea tentang dasar UMNO yang menjadi pilihan orang Melayu
b. Mentafsir lambang dan bendera UMNO



Faorum:
Perjuangan UMNO

Buku Skrap
Mengumpul biodata tokoh-tokoh UMNO

Mengumpul Gambar
Gambar yang berkaitan dengan sejarah UMNO

Melakar Gambar
Melukis bendera dan lambang UMNO

Memartabatkan perjuangan tokoh tanah air

*   menghargai jasa pemimpin

Kualiti rakyat kekuatan negara
*   Berimu dan berketrampilan


Gambar Tokoh

Gambar lambang UMNO

CD / Video

7

105m

a. Penubuhan Persekutuan Tanah Melayu 1948.
i. Rundingan ke arah penggubalan Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu
ii. Ciri-ciri utama Persektuan Tanah Melayu 1948

Memahami penubuhan Persekutuan Tanah Melayu 1948

Aras 1:
a. Memerihalkan tentang rundingan ke arah penggubalan Perlembagaan Tanah Melayu.
b. Menyetakan sebab pembentukan Persekutuan Tanah Melayu
c. Menyenaraikan ciri-ciri Persektuan Tanah Melayu
d. Mengumpul maklumat penentangan AMCJA-PUTERA terhadap Persekutuan Tanah Melayu


Persekutuan

Perlembagaan

Perlembagaan Rakyat

Penulisan Grafik:
Membandingkan ciri-ciri Malayan Union dan Persekutuan Tanah Melayu 1948

Kewajipan untuk memelihara dan mempertahankan hak

*   Bertanggung-jawab dalam tindakan

Keluhuran Perlembagaan
*    Mempertahankan kedaulatan negara kita

Carta



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM



Aras 2:
a. Menjelaskan-usaha-usaha merangka Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu.
b. Menghuraikan ciri-ciri perjanjian Persekutuan Tanah Melayu

Aras 3:
a. Membezakan ciri-ciri Perlembagaan Malayan Union dengan Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu.
b. Membezakan ciri-ciri keralyatan dalam Malayan Union dengan Persekutuan Tanah Melayu.



Temubual:
Orang Sumber yang terlibat dapat menceritakan tentang penggubalan Persekutuan Tanah Melayu

Buku Skrap
Mengumpul biodata tokoh-tokoh yang terlibat dengan Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu


Bertoleransi dan bermuafakat untuk kepentingan negara.

*   Mengamalkan sikap bertolak ansur


8

105

1.3   Ancaman Pengganas Komunis dan Darurat 1948

a. Penyusupan dan kegiatan pengganas komunis
    i  Cara penyusupan:
      -  Penyerapan fahaman komunis di sekolah
   ii.    Penubuhan PKM
      -  Penyerapan ideologi dalam Kesatuan Sekerja, Kesatuan Buruh dan sekolah


Mengetahui kegasanan pengganas komunis.

Aras 1:
a. Menyatakan cara penyusupan anasir komunis di Tanah Melayu dan Sarawak.
b. Mengemukakan tujuan penubuhan Parti Komunis Malaya.
c. Menceritakan keganasan dan ancaman komunis di Tanah Melayu

Aras 2:
a. membincangkan sebab-sebab ideoligi komunis tidak popular di kalangan orang Melayu.


Ideologi Komunis

Anasir Komunis

Pengganas Komunis

Mogok

Serangan Gerila

Kajian Teks:
Cara penyusupan dan kegiatan pengganas komunis.

Menonton Filem:
Bukit Kepong

Lawatan
Muzium PDRM

Jati diri bangsa
*   Waspada dengan anasir yang bertentangan dengan cara hidup kita.

Kemanan membawa kemakmuran negara
*   Menghargai keamanan

Gambar

Carta





Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

9

105m




































10











a. Langkah-langkah membenteras ancaman pengganas komunis.
i.  Peristiharan darurat 1948.
ii. Pengharaman parti Komunis Malaya dan parti-parti berhaluan kiri.
iii.  Memperbesar pasukan keselamatan
iv.            Rancangan Briggs
- Mengatasi Min Yuen
- Pembentukan Kampung Baru
- Pengistiharan Kawasan Hitam dan Kawasan Putih
v. Perang Saraf
- Pengampunan beramai-ramai
- Pemberian Kad Pengenalan
- Tawaran hadiah
- Pemberian Kerakyatan
- Rundingan Baling

Memahami langkah-langkah membenteras ancaman pengganas komunis

Aras 1:
a. Mentakrifkan istilah darurat
b. Menceritakan peristiwa yan gmembawa kepada pengisytiharan darurat 1948
c. Menyatakan langkah-langkah mmperbesar pasukan keselamatan
d. Memerihalkan tentang kegiatan Min Yuen
e. Menceritakan Rancangan Briggs
f.  Menyenaraikan usaha-usaha untuk memerangi   hati dan fikiran rakyat.
g. Menyatakan tentang tawaran pengampunan beramai-ramai
h. Menyatakan tentang Rundingan Baling

Aras 2:
a. menghubungkaitkan Rundingan Baling dengan kejayaan kerajaan menangani ancaman komunis.
b. Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk membenteras ancaman komunis.

Aras 3
a. Membuat penilaian cara yang paling berkesan mengatasi ancaman komunis.
b. Menjelaskan kewajaran langkah pengampunan bermai-ramai.




UJIAN SELARAS BULAN MAC

8 MAC,2010 HINGGA 13 MAC,2010

Darurat

Perintah berkurung

Min Yuen

Kampung Baru

“Kawasan Hitam’ dan “Kawasan Putih”

Home Guard

Tawaran pengampunan beramai-ramai

Perang Saraf

Propaganda

Kempen “memenangi hati dan fikiran rakyat”

Kajian Dokumen:
Ordinan Darurat 1948

Membina Peta Minda:
Langkah-langkah membenteras ancaman komunis

Kajian Gambar:
Perjumpaan di Baling 1955


Kejituan perancangan mengekalkan kestabilan negara Malaysia
*   Bijak merancang untuk kesejahteraan masa depan

Negara Malaysia tanggungjawab kita
*   Menyokong dan melibatkan diri dalam dasar negara Malaysia

Carta
Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

11

120m
   
    a. Kezan Zaman Darurat

Aras 1
a. Menyatakan kesan Zaman Darurat ke atas ekonomi.
b. Mengumpul maklumat tentang perkembangan politik semasa darurat
c. Menyatakan kesn zman darurat ke atas rakyat.

Aras 2:
a. Membincangkan kesan Zaman Darurat terhadap kehidupan rakyat jelata.

Aras 3:
a. Membahaskan pengalaman Zaman Darurat memupuk kerjasama antara kaum
b. Merasionalkan tindakan kerajaan mengekalkan darurat walaupun negara mencapai kemerdekaan.


Operasi ketenteraan

Perbincangan:
Kesan Zaman Darurat

Kajian gambar:
Kesan-kesan keganasan komunis

Pembinaan negara berasaskan pengalaman sejarah
*   Bersedia dan bertindak wajar

Sejarah memberi iktibar
*   Mengambil iktibar daripada peristiwa Zaman Darurat

Carta

11

105m

1.4   Kerjasama Antara Kaum Ke arah Kemerdekaan

a. Ke arah mencapai perpaduan kaum.
i.  penubuhan dan perkembangan parti-parti politik (UMNO, MCA, MIC, PAS dan Parti Negara


Memahami usaha-usaha ke arah mencapai perpaduan kaum.

Aras 1:
a. menyatakan kandungan Laporan Barnes, Fenn-Wu dan Ordinan Pelajaran 1952
b. Mengumpul maklumat tentang parti-parti politik (UMNO, MCA, MIC, PAS dan Parti Negera)
c. Memerihalkan tentang Jawatankuasa Hubungan Antara Kaum


Jawatankuasa

Sistem Pendidikan

Ordinan Pelajaran

Kompromi

Pindaan Undang-undang

Perbincangan:
Kepentingan Laporan Barnes dan laporan Fenn-Wu

Simulasi:
Mesyuarat Jawatankuasa Hubungan Antara Kaum

Perpaduan teras kejayaan negara kita.
*   Sentiasa bersatu untuk mencapai kejayaan
Carta



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


ii. penubuhan Jawatankuasa Hubungan Antara Kaum

iii.  Pendidikan ke arah perpaduan

   - Laporan Barnes
   - Laporan Fenn-Wu          dan Ordinan   Pelajaran 1952


Aras 2:
a. Membandingkan kandungan Laporan Barnes, Laporan Fenn-Wu dan Ordinan Pelajaran 1952
b. Membincangkan peranan yang dimainkan oleh Pemimpin berbilang kaum untuk mencapai perpaduan..

Aras 3:
a. Membincangkan kepentingan pendidikan dalam usaha mewujudkan perpaduan.
b. Memberi idea baru cara merapatkan hubungan antara kaum.


Buku Skrap:
Maklumat parti-parti politik


Carta

12

105m

a. Kerjasama kaum ke arah berkerajaan Sendiri
i.  Pengenalan Sistem Ahli 1951
- Keahlian
- Kepentingan
ii. Syarat Kerakyatan dilonggarkan
iii.  Pembentukan Parti Perikatan
-  Pakatan

Memahami kerjasama kaum ke arah bekerajaan sendiri

Aras 1;
a.          Memerihalkan Sistem Ahli 1951
b.          Menyatakan syarat-syarat pindaan kerakyatan 1952
c.          Menyatakan tentang pembentukan Parti Perikatan
d.          Memerihalkan tuntutan pilihan raya
e.          Mengumpul maklumat tentang pilihan raya Majlis Bandaran dan Pilihan Raya Umum 1955

Aras 2:
a.          Menghuraikan kesn-kesan pindaan kerakyatan 1952
b.          Membincangkan kepentingan pilihan raya

Kerjasama kaum

Pilihan Raya

Perikatan

Manifesto

Pilihan Raya Majlis Bandaran

Pilihan Raya Negeri

Simulasi:
Proses pilihan raya

Kajian Dokumen
Poster dan manifesto serta keputusan pilihan raya 1955

Bersatu dan berharmoni
*   Bekerjasama dan tolong menolong

Demokrasi ideologi negara Malaysia

Kerajaan pendukung aspirasi rakyat
*   Menghormati amalan demokrasi

Carta

Gambar



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM



c. Menerangkan faktor-faktor kejayaan Parti Perikatan dalam pilihan raya.

Aras 3:
a. Mewajarkan Pembentukan Parti Perikatan dalam pilihan raya.






13,
14,
dan
15

315m

1.5   Detik-detik Perisytiharan Kemerdekaan 31 Ogos 1957

    a. Rombongan Merdeka 1956
       i. Matlamat
       ii. Perjanjian London 1956

b. Rundingan antara kaum dan penyediaan Perlembagaan Tanah Melayu 1957
i.  Suruhanjaya Reid
- Penubuhan, matlamat, anggota dan tugas
- Asas penggubalan yang dipersetujui bersama
     

Memahami perjuangan Kemerdekaan

Aras 1:
a. Memerihalkan tentang Rombongan Merdeka 1956
b. Menyatakan kandungan Perjanjian London 1956
c. Mengumpul maklumat tentang keanggotaan, matlamat dan asas penggubalan Suruhanjaya Reid
d. Menyenaraikan isi penting kandungan Perlembagaan Persekutuan Tanah Melayu 1957
e. Menceritakan peristiwa perisytiharan Kemerdekaan Persekutuan pada 31 ogos 1957
f.  Menyenaraikan kendungan pemasyhuran Kemerdekaan

Aras 2:
a. Membincangkan peranan dan kewibawaan pemimpin semasa Rundingan Kemerdekaan 1956
b. Membandingkan tentang Rombongan London 1954 dengan Rombongan London 1956

Pakatan Murni

Raja Beperlembagaan

Demokrasi













Kedudukan istimewa orang-orang Melayu

Amalan tolerensi

Bahasa Rasmi

Kajian Dokumen:
Perjanjian London

Simulasi:
Pelbagai kaum berunding untuk membentuk asas-asas Perlembagaan 1957











Kajian Domumen
Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu 1957

Pemasyhuran Kemerdekaan

Kemerdekaan dan kedaulatan negara kita
*   menghargai dan menghadapi Kemerdekaan negara kita

Perpaduan rakyat tunggak kemerdekaan negara
*    bertanggungjawab




Pakatan menjamin kemerdekaan
*   sentiasa bermuafakat untuk mengekalkan kemerdkaan




Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

*
    Kedudukan raja-raja Melayu
*   Kedudukan istimewa orang Melayu
*   Bahasa Melayu sebagai bahasa rasmi
*   Agama Islam sebagai agama rasmi
*   Hak bukan Melayu

ii.  Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu
    -     Kandungan Perjanjian Persekutuan Tanah Melayu 1957

c.  Pemasyhuran Kemerdekaan 31 Ogos 1957
    -     Kandungan Pemasyhuran Kemerdekaan.


c. Membincangkan kewujudan amalan toleransi dan musyawarah semasa pembentukan Perlembagaan Kemerdekaan Tanah Melayu.
d. Membandingkan syarat-syarat kerakyatan 1952 dengan syarat-syarat kerakyatan 1957.

Aras 3:
a. Mentafsir kepentingan pakatan murni sebelum kemerdekaan.
b. Membuat inferens tentang kejayaan mencapai kemerdekaan tanpa pertumpahan darah
c. Membincangkan tanggungjawab rakyat Malaysia dalam mempertahankan kedaulatan negara dan mengisi kemerdekaan.

Kabinet


Keluhuran perlembagaan

*   Mematuhi peraturan



16
 &
17

210m

1.6   Perubahan Pentadbiran ke Arah Berkerajaan Sendiri di Sarawak dan Sabah

a.   Perubahan pentadbiran ke arah berkerajaan sendiri di Sarawak.
i.    Sarawak selepas kekalahan Jepun


Memahami perubahan pentadbiran ke arah berkerajaan sendiri di Sarawak

Aras 1:
a. Memerihalkan tentang pentadbiran Tentera British di Sarawak selepas kekalahan Jepun





Negara berdaulat

Merdeka

Anti Penyerahan





Negara Malaysia milik kita
*   Bersyukur dengan kemerdekaan Malaysia





Carta



Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


    -  Pentadbiran Tentera British

    ii. Sarawak diserahkan kepada kerajaan British
       -  Sebab-sebab Vyner Brooke menyerahkan Sarawak kepada Kerajaan British.
       -  Perubahan status Sarawak

    iii.     Gerakan anti penyerahan
       -    Tujuan
       -    Bentuk perjuangan

a. Kemunculan organisasi politik – Kesatuan Melayu Sarawak, Sarawak Dayak Association, Pergerakan Pemuda Melayu (Sibu) dan lain-lain.
b. Rukun 13

iv.     Langkah-langkah ke arah berkerajaan sendiri di Sarawak 1946-1961

c. Mengumpul maklumat tentang sebab-sebab penyerahan Sarawak selepas kekalahan Jepun.
d. Menyatakan reaksi awal penduduk Sarawak tentang pengumuman Sarawak sbagai tanah jajahan British
e. Mentakrif gerakan anti penyerahan
f.  Menyenaraikan usaha penduduk Sarawak dalam gerakan anti penyerahan
g. Mengumpul maklumat tentang langkah yang diambil oleh kerajaan British dalam menangani gerakan anti penyerahan.
h. Memerihalkan langkah ke arah berkerajaan sendiri di Sarawak
i.  Mengumpul maklumat penubuhan parti-parti politiik di Sarawk sperti SUPP, PANAS, SNAP, PESAKA, BERJASA.
Aras 2:
a. Menerangkan kekayaan Sarawak menarik minat British
b. Mnghuraikan sebab kegagalan gerakan anti penyerahan
c. Menjelaskan kejayaan British melemahkan gerakan anti penyerahan melalui Surat Pekeliling No.9
d. Menerangkan peranan pemimpin yang berwibawa dalam menerajui gerakan anti penyerahan
e. Menghuraikan isi kandungan Rukun 13
f.  Mengelaskan penubuhan parti-parti poliitk di sarawak




















Penyerahan

Pentadbiran

Gerakan anti penyerahan

Radikal

Rukun 13

Majlis Tertinggi

Majlis Negeri




















Perbincangan
Sebab kerajaan Brooke menyerahkan Sarawak kepada kerajaan British

Kajian Peta
Kedudukan sarawak dalam jalan perdagangan antara Hong Kong dan Singapura




















Kemakmuran negara dinikmati bersama
*   Bersama memanfaatkan kekayaan negara.

Keberanian dan kegigihan mempertahankan maruah serta masa depan negara.




Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM

-
   Perlembagaan 1941
-  Majlis tempatan 1941
-  Pilihanraya Majlis Perbandaran 1956

v. Penubuhan parti politik seperti Sarawak United People Party (SUPP), Parti Negara Sarawak (PANAS), Sarawak Nasional Party (SNAP), Babrisan Rakyat Jati Sarawak (BARJASA), Parti Perikatan Sarawak.

Aras 3:
a. Membincangkan tindakan pejuang gerakan antipenyerahan membunuh gabenor Sarawak.
b. Menjana idea ke arah berkerajaan sendiri di sarawak lebih cepat sekiranya di bawah pentadbiran Brooke berbanding di bawah pentadbiran Kerajaan british
c. Mencerakinkan tindakan British melambatkan usaha ke arah berkerajaan sendiri di sarawak


Pengurusan Grafik:
Membandingkan gerakan antipenyerahan di Sarawak dengan penentangan Malayan Union
*
    Bersatu mempertahankan kedaulatan dan maruah negara



18

105m

a.  Perubahan pentadbiran ke arah berkerajaan sendiri di sabah

    i  Sabah diserah kepada kerajaan British
       -  Pentadbiran Tentera British
       -  Penyerahan Sabah kepada Kerajaan British oleh Syarikat Borneo Utara British (SBUB)


Memahami perubahan pentadbiran ke arah berkerajaan sendiri di Sabah

Aras 1:
a. Memerihalkan tentang Pentadbiran Tentera British di sabah selepas kekalahan Jepun
b. Mengumpul maklumat tentang sebab penyerahan Sabah kepada kerajaan British.
c. Menyatakan kemunculan kesedaran kebangsaan di Sabah
d. Mengemukakan usaha ke arah berkerajaan sendiri di Sabah
e. Mengumpulkan maklumat tentang penubuhan parti-parti politik di Sabah seperti – USNO, UNKO, Pasok-Momogun, Parti cina Sabah dan Perikatan Sabah



Majlis Tempatan

Majlis Lagislatif

Majlis Eksekutif

Majlis Undangan

Perwakilan

Kesedaran Kebangsaan

Majlis Daerah



Perbincangan:
Sebab-sebab Syarikat Borneo Utara British menyerahkan Sabah kepada British.

Pengurusan Grafik
Perbandingan langkah ke arah berkerajaan sendiri di Sabah dengan Sarawak



Kesedaran kepentingan berorganisasi
*   Sepakat dalam perjuangan membawa kejayaan

Kepekaan dalam menerima perubahan
*   Bijak menilai



Carta





Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


ii. Langkah-langkah ke arah berkerajaan sendiri di sabah
   -    Perlembagaan 1950
   -    Majlis Tempatan 1952
   -    Perlembagaan 1960
   -    Pilihanraya Undangan 1960
   -    Kemunculan persatuan seperti United Kadazan national Organization (UNKO), United Sabah National Organization (USNO), Pasok Momogun, Persatuan Cina Sabah, Parti Perikatan Sabah.


Aras 2:
a. Mengelaskan penubuhan parti-parti politik di Sabah.
b. Membincangkan tentang kelewatan kesedaran kebangsaan di sabah

Aras 3:
a. Membandingkan reaksi penduduk Sarawak dengan Sabah tentang penyerahan negeri mereka sebagai tanah Jajahan British.
b. Membandingkan tentang langkah yang diambil ke arah berkerajaan sendiri di sarawak dan Sabah.

Perwakilan

Kesedaran Kebangsaan

Majlis Daerah




19

105m

2      PEMBENTUKAN NEGARA MALAYSIA

i. Gagasan Persekutuan Malaysia
   a.  Idea pembentukan Malaysia
      -  Konsep gagasan persekutuan.

   b.  Cadangan Tunku Abdul Rahman Putra di Singapura pada 27 Mei 1961


Memahami Gagasan Persekutuan Malaysia

Aras 1:
a. Mentafsir konsep gagasan Malaysia
b. Mengumpul maklumat tentang idea-idea pembentukan Malaysia
c. Menyatakan sebab pembentukan Malaysia
d. Menceritakan senario yang berlaku di singapura, Sarawak dan Sabah yang membawa pembentukan Malaysia


Gagasan Malaysia

Persekutuan Malaysia

Kaum

Ethnik

Kesepakatan

Perbincangan:
Idea Tunku Abdul Rahman membentuk Malaysia

Membina peta minda:
Matlamat pembentukan persekutuan Malaysia


Kepemimpinan berwawasan membawa kesejahteraan
*   Bersikap Inovatif dan berwawasan



Peta Minda

Gambar




Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM



















20

c. Matlamat pembentukan Malaysia

   i. Keselamatan

   ii. Kesimbangan kaum

   iii.  Mempercepatkan kemerdekaan

   iv.  Memajukan ekonomi

vi.            pembangunan rakyat


Aras 2:
a. Menghubungkaitkan dengan pembentukan Malaysia kemerdekaan Singapura, Sabah dan Singapura.
b. Menghuraikan sebab pembentukan Malaysia dengan senario politik semasa

Aras 3:
a. Membincangkan pembentukan Malaysia sebagai kesepakatan untuk mewujudkan kestabilan negara.
b. Menjana idea wawasan Tunku Abdul Rahman menjamin kesejahteraan negara


PEPERIKSAAN PERTENGAHAN TAHUN 2010-01-06; 24 MEI,2010 HINGGA 29Mei,2010-01-06


CUTI PERTENGAHAN TAHUN








Kajian Dokumen:
Teks ucapan Tunku Abdul Rahman di Singapura pada 27 Mei 1961.

Kesepakatan untuk kestabilan negara
*   sentiasa bersatu padu



21

105m

-  Reaksi terhadap pembentukan Persekutuan Malaysia

a. Reaksi dan perkembangan politik
   i. Reaksi negeri-negeri yang terlibat dalam cadangan Persekutuan Malaysia

   (Tanah Melayu, Singapura, Sarawak, Sabah dan Brunei)


Memahami reaksi terhadap pembentukan Persekutuan Malaysia

Aras 1:
a. Menyenaraikan parti-parti politik yang menentang gagasan Malaysia.
b. Mengumpul maklumat tentang reaksi parti-parti politik di negeri-negeri yan gterlibat dengan penubuhan Malaysia.
c. Menyenaraikan sebab-sebab penentangan negara jiran terhadap pembentukan Malaysia
d. Menyatakan reaksi Britain dan Amerika Syarikat terhadap pembentukan Malaysia





Suruhanjaya

Referendum

Pemberontakan

Neokolonialisme

Konfraontasi

Propaganda

Perbincangan:
Reaksi dan cabaran negara Indonesia dan filipina


Ketabahan menghadapi cabaran
*   Tegas mempertahankan idea


Idea bertaraf dunia
*   Membanggai kejayaan Malaysia di peringkat dunia


Carta


Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


ii. Negara-negara jiran

   -  Tuntutan Filipina ke atas sabah

   -  Reaksi Indonesia

iii.   Reaksi negara


Aras 2:
a. Menjelaskan tindakan pemimpin tempatan dalam menangani cabaran pembentukan Malaysia.
b. Menerangkan reaksi penduduk tempatan terhadap pembentukan Malaysia

Aras 3:
a. Menjana idea tentang tindakan Britain memberi kemerdekaan pada Singapura, Sarawak, dan Sabah melalui pembentukan Malaysia.
b. Membandingkan reaksi penduduk negeri yang terlibat dalam pembentukan Malaysia
c. Membincangkan idea bernas gagasan Malaysia sebagai kuasa besar dunia


Pencerobohan

Rampasan Kuasa

Kegiatan subversif




22 DAN 23


210m














-  Perjanjian dan Perisytiharan Malaysia

a. Langkah ke arah pembentukan Malaysia

   Hasil tinjauan pendapat tentang kehendak rakyat terhadap gagasan Malaysia



Memahami reaksi terhadap pembentukan Persekutuan Malaysia

Aras 1:
a. Mengumpul maklumat tentang keahlian dan kepentingan Mesyuarat Persatuan Parlimen Komanwel
b. Menyatakan tujuan penubuhan, keahlian, peranan dan laporan CPA, JPPM dan JAK


Suruhanjaya

Referendum

Pemberontakan

Neokolonialisme

Konfraontasi

Propaganda

Perbincangan:
Cabaran dari negara Indonesia dan Filipina

Kajian Gambar:
Peristiwa yang berkaitan pembentukan Persekutuan Malaysia

Mempertahankan hak bangsa
*   Mempunyai sikap tanggungjawab


Carta

Gambar


Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM



24 DAN 25

210m



























26,27,28,29,30 DAN 3,27,28,29,30 DAN 31



32






-  Persaatuan Parlimen Komanwel (CPA)

-  Jawatankuasa perundingan perpaduan Malaysia (JPPM)

-  Laporan Suruhanjaya Cobbold

-  Jawatankuasa Antara Kerajaan (JAK)
-    Tinjauan Suruhanjaya Pertubuhan Bangsa-Bangsa Bersatu.





PECUTAN TERAKHIR PMR



PEPERIKSAAN PERCUBAAN PMR 2010






c.
d.
e.
f.  Menyatakan hasil tinjauan Suruhanjaya Cobbold dan Suruhanjaya Bangsa-bangsa Bersatu.
g. Mentakrif istilah konfrontasi
h. Menyatakan usaha kerajaan Malaysia dan Indonesia mencapai perdamaian

Aras 2:
a. Membincangkan kegigihan kerajaan dan rakyat menghadapi konfrontasi pembentukan Malaaysia
b. Menjelas ketidakwajaran Indonesia melancarkan konfrantasi

Aras 3:
a. Mencerakinkan tentang jawatankuasa Perundingan Perpaduan Malaysia, Suruhanjaya Cobbold dan Jawatankuasa Antara Kerajaan
b. Membuat inferens tentang ketelitian pemimpin Sarawak dan Sabah dalam menjamin hak kepentingan dan kedaulatan mereka sebelum menganggotai Malaysia





23 Ogos,2010 hingga 28 OGOS,2010









Pencerobohan

Rampasan Kuasa

Kegiatan subversif



Kajian Dokumen:

-   20 Perkara Sabah
-   Laporan Suruhanjaya Cobbold




Minggu
Tema / Tajuk
Objektif Pembelajaran
Konsep / Istilah
Aktiviti Pembelajaran
Unsur dan Tingkah- laku Patriotisme
BBM


a. Pengisytiharan Malaysia
   16 September 1963

i. Perjanjian Malaysia 1963

   -  Asas-asas Perjanjian Malaysis (20 perkara Sabah)

   -  Pengisytiharan Malaysia

ii. Perpisahan Singapura 1965

   -  Sebab-sebab

Memahami Pengisytiharan Melaysia

Aras 1:
a. Mengumpul maklumat tentang asas-asas Perjanjian Malaysia.
b. Menyatakan isi-isi utama Perjanjian Malaysia
c. Menceritakan tentang pengisytiharan Malaysia
d. Memerihalkan sebab-sebab perpisahan Singapura 1965

Aras 2:
a. Menerangkan peristiwa pengisytiharan Malaysia
b. Menjelaskan kepentingan sikap toleransi semasa penggubalan Perlembagaan Malaysia 1963
                 
Aras 3:
a. Membincangkan kewajaran perpisahan Malaysia dan Singapura

b. Membincangkan 20 perkara Sabah yang menjadi asas perjanjian Malaysia


Parti pembangkang

Pengisytiharan Malaysia

Toleransi

Berkempen

Sentimen

Kajian Gambar:
Perisytiharan Malaysia

Perbincangan:
Kepentingan sikap toleransi dalam masyarakat berbilang kaum

Deklamasi Sajak:
Mengarang sajak “Malaysia”

Bangga Malaysia tanah air
*   Sentiasa berbangga sebagai rakyat Malaysia

Kepemimpinn berwawasan
*   Bijak bertindak














No comments:

Post a Comment